Pozuj jak modelka
W obecnych czasach każdy z nas może być fotografem i każda z nas może pozować jak modelka! Wystarczy poznać sprawdzone sposoby i triki na udaną sesję portretową! Sesje indywidualne, rodzinne, narzeczeńskie stały się szalenie popularne. Prawie wszyscy mamy konto na facebooku, instagramie i chcemy się dobrze prezentować na zamieszczanych tam zdjęciach. To nie grzech próżności tylko profesjonalne podejście do tematu. Gdy zaczęłam prowadzić bloga i musiałam stanąć przed obiektywem profesjonalnego fotografa odczuwałam nie małą tremę. Nie miałam (i nadal nie mam) figury modelki, ani nigdy wcześniej nie myślałam o wystudiowanych pozach czy lepszym profilu. Wyszukiwałam wtedy porad w sieci, dopytywałam znajomych fotografów, co zrobić by lepiej wyglądać, w jaki sposób stanąć by wydłużyć nogi, gdzie patrzeć, co myśleć!!! Pierwsze sesje stylizacyjne były wyzwaniem, później, gdy nabrałam doświadczenia stały się normalnością. Pozowanie weszło mi w krew i nawet dowcipkujący przechodnie, nie wytrącają mnie z równowagi!
Pozuj jak modelka
Chciałam się z Wami podzielić sposobami i trikami na udaną sesję portretową, które odkryłam pozując i robiąc fotografie. Bo jak wiecie pracuję po dwóch stronach obiektywu. O dobre rady poprosiłam także dziewczyny z którymi współpracowałam przy dzisiejszej sesji. Fotografkę Monikę Kozerę z Monika Kozera Fotografia i Karolinę z Kolorowej Szminki, która namiętnie zajmuje się makijażem!
1. Nie wstydź się! Wyluzuj się! Bądź sobą
To jest najważniejsza rada, którą mogę Ci dać. Nie traktuj sesji, jako zła koniecznego tylko dobrze się baw! Powiedz fotografowi o co Ci chodzi, ale pozwalaj mu na sugestie i nawet szalone dla Ciebie pomysły. Stres od razu widać w ściągniętej twarzy i zablokowanym ciele. Także wyprostuj się, wypnij pierś i uśmiechnij się najładniej jak potrafisz. Nie ma się czego bać!
Pozuj jak modelka
2. Zrób rozeznanie! Rodzaj sesji, stylizacja, lokalizacja.
Na początek zastanów się, jakiej sesji potrzebujesz: portretowej, stylizacyjnej, rodzinnej, narzeczeńskiej? Dokładnie przemyśl, jakie efekty chciałabyś uzyskać, jakie emocje pokazać. Wtedy będziesz wiedziała, jaką wybrać lokalizację i stylizację. Ja, gdy już wiem, jakie ubranie chcę pokazać staram się wyszukać do niego odpowiedniej lokalizacji, miejsca, które podkreśli jego charakter. Do stylizacji z sukienką koszulową wybrałyśmy park ze spokojnymi wierzbami, z liśćmi niebieskawymi w odcieniu. Dzięki temu stylizacja nabrała spokoju i elegancji. Gdy marzyła mi się sesja w białej koronkowej sukience, zamówiłam do niej wianek w kwiaty i poszłam nad zalew na pomost. Chciałam, żeby było romantycznie i lekko. Do stylizacji eleganckiej czarno/białej wybrałam lokalizacje miejską – czarne biurowce i połyskliwe kafelki.
Pozuj jak modelka
Trik:
– Bardzo ważne dla charakteru zdjęcia jest zgranie kolorystyczne lokalizacji i stylizacji. A także odpowiednie akcesoria. Gdy robiliśmy sesję rodzinną, myślałyśmy, czym można zająć dzieci, by nie wstydziły się aparatu. W naszym przypadku wystarczyło pokarmić kaczki. Czasem pomagają bańki mydlane, balony, albo kreda do rysowania po chodniku.
Pozuj jak modelka
Triki Moniki:
– Jeżeli zdecydujesz się na delikatną, kobiecą sesję znajdź miejsce np. z kwiatami o wschodzie, zachodzie słońca lub w pochmurny dzień. Kwiaty dodadzą delikatności (tylko pamiętaj żeby to były raczej jasne pastelowe kolory), a delikatne światło sprawi, że w kadrze nie będzie mocnych cieni i kontrastów.
– Mocniejsza zdecydowana stylizacja/sesja – możecie zrobić zdjęcia w środku dnia, w słoneczną pogodę. Na sesję wybierzcie się do centrum miasta. Południowe słońce sprawi, że kontrast na zdjęciu będzie zdecydowanie mocniejszy, a co za tym idzie – cienie “ostre”. Miejska dżungla doda charakteru zdjęciom.
– Na sesje rodzinną możecie wybrać miejsce, z którym macie miłe wspomnienia. Wyjdźcie w fotografem na spacer a może nawet zaproście go do swojego domu. W końcu to wasze naturalne “środowisko”.
– Sesję portretową możecie zrobić w plenerze, ale jeżeli chcecie coś bardziej klasycznego – to wystarczy wam kawałek ściany w neutralnym kolorze blisko okna.
Pozuj jak modelka
3. Twarz
Przed sesją zrób sobie przegląd. To znaczy stań przed lustrem i popatrz, który profil bardziej Ci się podoba, co chciałabyś podkreślić a co ukryć ( ta wiedza przyda się przy wizycie u makijażystki) Poćwicz miny, uśmiechy, spojrzenia. Może wydać się to próżne, ale to pomoże podczas sesji.
Najważniejsze, co możesz zrobić to zrelaksować się i starać się myśleć o czymś przyjemnym. Ja dość często myślę o zakochanych oczach Męża, albo o biegnących do mnie szczęśliwych dzieciakach. Wtedy nie ściągam czoła i nie mam groźnej miny.
Bardzo ważne jest spojrzenie, często oczy na fotografiach wyglądają na bardziej przymknięte niż naprawdę. Gdy chce uzyskać głębie spojrzenia lekko opuszczam brodę w dół i szeroko otwieram oczy patrząc tuż nad obiektyw, nie wprost na niego. Dobrym sposobem jest też zamknięcie oczu na kilka sekund i otworzenie na chwilę przed zrobieniem fotografii.
Pozuj jak modelka
Trik:
– Może wydać Ci się to śmieszne, ale te trik sprawi, że wyszczuplisz twarz: plecy wyprostuj a głowę wysuń trochę do przodu. wysuń brodę i głowę do góry i do przodu niczym żółw.
– Jeżeli chcesz wyrzeźbić mocniej szczękę i wyszczuplić podbródek, przyłóż język do podniebienia i mocno go przyciśnij.
– Staraj się pozować z półprofilu, nigdy nie wystawiaj twarz prosto przed obiektyw.
Pozuj jak modelka
Trik Moniki:
– Pamiętaj, żeby nie pozować twarzą w stronę słońca gdy ono mocno świeci. Będzie Cię raziło i mimowolnie zmrużysz oczy.
Triki Karoliny:
– Makijaż do sesji różni się pod wieloma względami, od makijażu okolicznościowego. Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy ustalić przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej to fakt czy interesują nas zdjęcia czarno-białe czy kolorowe. Dlaczego? Ponieważ do sesji czarno-białych powinnyśmy używać palety barw kolorów zimnych, które będą bardziej kontrastowały na zdjęciach. Makijaż do sesji portretowej powinien być mocniejszy, ponieważ aparat „zjada” kolory.
– Jeśli chodzi o podkreślenie naszej urody – najlepszym rozwiązaniem będzie przed wykonaniem makijażu stanąć przed lustrem i poobserwować naszą twarz i sprawdzić co jest w niej najbardziej przyciągające, u niektórych są to oczy a u innych usta. Wykonując makijaż stawiajmy na podkreślenie naszych atutów, ale z umiarem. Jeśli stwierdzimy, że posiadamy duże piękne oczy podkreślamy je, ale usta zróbmy już delikatniejsze…
– Pamiętajmy też , że wszystkie cienie, szminki itp., które posiadają w sobie błysk, brokat powiększają pomalowane części naszej twarzy.
Pozuj jak modelka
4. Ciało/ sylwetka i odpowiednia stylizacja
Tak jak radziłam przy punkcie nr 3 zrób przegląd przed lustrem. Załóż stylizacje i zobacz jak w niej wyglądasz. Poćwicz pozy i zobacz, w jakich Twoja sylwetka najlepiej się prezentuje. Włącz muzykę, powygłupiaj, poczuj jak modelka na sesji. W domu, przed Twoim lustrem nic Cię nie ogranicza. Uwierzcie mi warto znać swoje mocne strony. W niektórych pozach wydaje się smuklejsza i chudsza, a niektóre dodają mi kilogramów. Zawsze staram się pozować w wysokich butach, bo dodają mi centymetrów i nie oszukujmy się nie tylko wydłużaja nogi, ale wyszczuplają. Noś szpilki, szczególnie jak nie jesteś właścicielką długich nóg.
Trik:
– Spróbuj skrzyżować nogi w łydkach, tak by stopy się stykały. To wydłuży i wyszczupli nogi i doda figurze lekkości.
– Gdy stoisz lekko bokiem, wysuń nogę od strony fotografa lekko do przodu. Dzięki temu będzie dłuższa i smuklejsza.
Triki Moniki:
– Selfie – robiłaś je pewnie nie raz. Zazwyczaj unosimy aparat trochę wyżej niż nasze oczy, ale czy wiesz dlaczego? Wszystko co bliżej obiektywu jest większe, a to co dalej – mniejsze. Dzięki temu, że unosimy rękę z aparatem, reszta ciała w stosunku do głowy wydaje się mniejsza.
– Chcąc wyglądać na wyższą – zdjęcia musisz zrobić z niższego poziomu. Ale pamiętaj, że ta perspektywa nie zawsze wygląda korzystnie. Na dodatek, jeżeli aparat jest blisko Ciebie, Twoje nogi będą wydawały się większe, a głowa, z racji tego, że będzie dalej obiektywu – mniejsza.
– Nie przyciskaj rąk do ciała, a nawet je troszkę od niego odsunąć, szczególnie jeżeli pozujesz bokiem.
Ciekawe jesteśmy jakie są Wasze triki i sposoby na udaną sesję portretową!
Pozuj jak modelka
Sesja:
Fotografie: Monika Kozera Fotografia
Makijaż: Kolorowa Szminka
Pozuj jak modelka
Stylizacja:
Sukienka: Zara
Buty: Topshop
Torebka: F&F
Pierścionki: Mango
Kolczyki: Ania Kruk
Manicure: Marcela Studio Nails&Lashes