Jak żyć z alergią na roztocza
Mieszkanie alergika to ciężki temat. Jeżeli jesteś alergikiem i męczą Cię roztocza, bardzo Ci współczuję, bo wiem jak trudne jest życie z tą przypadłością. Wiem, bo mam klasę 6, jeżeli chodzi o uczulenie na roztocza. Ostatnio niestety dołączył do mnie mój 3 letni synek. Kichanie, załzawione oczy czy wysypka skórna to tylko jedne z objawów. Zazwyczaj przy alergii na roztocza osoby mają skłonności do astmy, szczególnie objawiającą się w sezonie grzewczym, gdy mamy suche powietrze w pomieszczeniach. Oczywiście odczulam się, chodzę na co tygodniowe szczepionki, ale przyznam, że to odpowiednie sprzątanie i dbanie o czystość jest tu kluczowym elementem.
Jak żyć z alergią na roztocza
Według Wikipedii: roztocza (Acari) to liczny (ok. 30 tys. gatunków, wiele gatunków nadal nieopisanych) rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne. Dostosowały się do różnych środowisk: żyją w glebie, kurzu domowym (roztocze kurzu domowego).
Innymi słowy mówiąc roztocza to stworzenia, które wyglądają jak mikroskopijne pająki, które bytują i rozmnażają się w kurzu. Ich odchody uważane są za jeden z najpowszechniejszych alergenów. Brzmi okropnie prawda?
Dla mnie to walka z wiatrakami. Jak dowiedziałam się, że jesteśmy uczuleni na roztocza i mamy klasę 6, która określana jest, jako bardzo wysoki poziom swoistych IgE, załamałam się. Bo jak uniknąć kurzu, który jest wszędzie. Już łatwiej unika się produktów spożywczych, z kurzem jest o wiele trudniej. Nie żyjemy w sterylnych warunkach, a wiadomo, że kurz najczęściej gromadzi się w łóżku, dywanach i firankach. Najgorzej jest jesienią i zimą, bo wtedy większość czasu siedzimy w zamkniętych pomieszczeniach i rzadko je wietrzymy.
Czy wiesz, ze jeden gram kurzu może zawierać do 10 tys. roztoczy! Uczulenie jednak nie wywołują roztocza tylko ich odchody, a konkretnie zawarte w nich białka.
Jak żyć z alergią na roztocza
Zaczęłam dużo czytać wchodzić na fora, pytać innych uczulonych, jakie są ich sposoby i zaczęłam wprowadzać je w życie. Oto kilka z nich:
– Roztocza lubią ciepło. Gdy w pomieszczeniu masz temperaturę ok 25 st. C, zaś wilgotność powietrza wynosi 70 proc, to stworzyłaś roztoczom idealne warunki do bytowania.
Niestety u nas rzadko są temperatury -20 stopni, ale jak się zdarzają wystawiam materace, pościel, dywany i paluszki na balkon i trzymam na minimum 8 godzin. Mniejsze pluszaki wkładam do zamrażalki i trzymam całą noc, po czym piorę w pralce poniżej 60 st.C. w celu wypłukania alergenów i zmrożonych roztoczy.
– Idealnie byłoby wyrzucić dywany, zasłony, firanki, żaluzje materiałowe, meble z obiciem materiałowym czy koce i pościele. Ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego moim drugim sposobem na ograniczenie roztoczy w mieszkaniu jest używanie środków przeciw roztoczowych takich jak Acarix. Są to produkty, które co ważne nie zawierają chemii, a bardzo pomagają z walką z roztoczami. Działają aż na cztery rodzaje alergenów: roztocza kurzu, sierść i ślinę kota oraz sierść psa.
Ja wypróbowałam już Acarix Wash, preparat stosowany do prania. Zawiera on aktywną substancję, która neutralizuje główne alergeny roztoczy kurzu domowego i obniża ich stężenie w pościeli, ręcznikach, ubraniach, kocach i tekstyliach poddanych praniu w niskiej temperaturze poniżej 60 C. Co ważne produkt oszczędza nasz czas, bo można używać go bez konieczności wstępnego namaczania tkanin. Używałam wcześniej innych preparatów i przed praniem, zawsze musiałam moczyć rzeczy w preparacie przez jakiś czas, a następnie je uprać.
Używam także Acarix w sprayu, spryskując preparatem łóżka, kanapę obitą tapicerką, dywany czy materace. Odkąd stosuje preparaty o wiele zmniejszyło się w naszym domu kichanie i łzawienie oczu.
– Stosuję odkurzacz z filtrami HEP A oraz dwuwarstwowymi, wymienialnymi torbami na kurz.
– Osoby cierpiące na alergię na kurz często odczuwają zaostrzenie objawów rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Dlatego chcę kupić pokrowce barierowe na materace i pościel. Stanowią one świetną zaporę dla roztoczy i ich odchodów; Może mi jakieś polecicie?
– Bardzo ważne jest utrzymać niską wilgotność w pomieszczeniu, dlatego warto zainwestować w urządzenie do mierzenia wilgotności powietrza. Nie zapominaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń.
– Jeżeli kupujesz dzieciakom zabawki, postaw na te drewniane, gumowe czy plastikowe. Jeżeli masz dużo pluszaków, zostaw dziecku ulubione i raz w tygodniu stosuj kurację zamrażania w zamrażalniku jak pisałam wyżej.
– Wycieraj kurz na mokro z użyciem środków przeciwroztoczowych. Sprzątaj minimum raz w tygodniu. Nie używaj szczotek i suchych mopów. Jeżeli masz alergię na roztocza sprzątaj w maseczce chroniącej na nos i usta.
– Warto zrezygnować również z wolno stojących bibelotów, książki schowaj do zamkniętych szafek, tak samo ubrania.
Post powstał przy współpracy z marką Acarix.
Jak żyć z alergią na roztocza