Lato w pełni, słonce mocno świeci, ukrywamy twarz pod słomkowymi kapeluszami a okulary przeciwsłoneczne są najważniejszym akcesorium tego sezonu. Zawsze miałam duży problem z wyborem odpowiednich okularów. Kupowałam je zazwyczaj w sieciówkach, patrząc na najnowsze trendy czy pasujący do mojej twarzy kształt. Można powiedzieć, że popełniłam w tym temacie szereg błędów. Dopiero w tym roku kupiłam sobie okulary przeciwsłoneczne z korekcją i oszalałam na ich punkcie. Wydałam na nie całe oszczędności, ale warto było. Wreszcie mam komfort i czuję się tajemniczo niczym gwiazda filmowa.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych – 5 cennych wskazówek, dzięki którym kupisz okulary na lata.
Zakup okularów przeciwsłonecznych wiąże się z wieloma decyzjami. Musimy się zastanowić jaki rodzaj okularów potrzebujemy, jaką soczewkę przeciwsłoneczną wybrać. A także z jakich materiałów powinny być wykonane oraz jakie dodatkowe funkcje powinny spełniać. I oczywiście dopasować okulary do kształtu naszej twarzy i charakteru. Oczywiście jest tyle fajnych modeli, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie.
Przed zakupem tych wymarzonych okularów postanowiłam zrobić mały reserch i dowiedzieć się wszystkiego co istotne przy zakupie okularów przeciwsłonecznych. O pomoc poprosiłam znajomą, Ewę Chabielską, która na co dzień pracuje jako stylista w salonie Klank Optyk.
Pamiętajcie, że codziennie jesteśmy wystawieni na promieniowanie UV, które jest emitowane przez słonce. Niezależnie od pory roku, jego nadmiar działa szkodliwie na naszą skórę i oczy. Dlatego należy stosować kremy z wysokimi filtrami i chronić oczy. Najlepiej zakupić okulary, które posiadają najwyższy filtr UV 400.
Największy błąd jaki możemy popełnić, do czego sama się przyznałam to zakup tanich okularów w sieciówkach, bez odpowiedniego filtru. Najlepiej zakupić porządne okulary, a te tańsze nosić tylko jako element stylizacji.
Rada eksperta: „Rozmawiając o okularach przeciwsłonecznych rzadko kiedy zastanawiamy się jak ważną rolę pełnią dla naszego zdrowia. A wystarczy wiedzieć, że chronią na równi rogówkę, spojówkę, powieki oraz wewnętrzne warstwy oka – soczewkę i siatkówkę. To już daje nam informację, że do zakupu należy podejść odpowiedzialnie. Koniecznym jest aby okulary przeciwsłoneczne posiadały stosowny atest, gdyż brak odpowiednich filtrów może spowodować uszkodzenie wzroku.
Okulary bez udokumentowanej ochrony mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ciemne szkła powodują rozszerzenie źrenicy, a tym samym więcej promieni słonecznych wpada do wnętrza oka. Dlatego brak filtrów UV w okularach może być powodem uszkodzenia jego wewnętrznych struktur. Przed zakupem sprawdźmy koniecznie, czy wybrany przez nas model posiada oznaczenie CE.
Nigdy nie kupujmy okularów w przypadkowych miejscach czy nieznanego pochodzenia, szczególnie dla dzieci. Takie okulary mogą po prostu nie posiadać żadnych zabezpieczeń ani uszlachetnień. Nie mamy możliwości tego sprawdzić. Nawet te oznaczone naklejką UV 400 nie dają nam gwarancji bezpieczeństwa użytkowania.”- podkreśla Ewa Chabielska, stylistka pracująca w Klank Optyk.
Nigdy nie spieszę się z wyborem opraw i przymierzam jak największą ilość. Wybieram 3 najlepsze i konsultuje z osobą z którą przyszłam i z konsultantką w salonie optycznym. Lubię znać zdanie innych, ale zazwyczaj kieruje się własną intuicją.
Jest parę reguł, które warto znać:
– Twarz owalna wygląda dobrze w każdym rodzaju oprawek, więc jeżeli takową posiadasz masz szczęście. Odpowiednimi oprawami podkreślisz swoją urodę.
– Twarz kwadratowa najlepiej wygląda w okularach „kocich” tzn. półokrągłych. Oprócz tego świetnie wygląda w owalnych lub okrągłych, a nawet bez ramkowych oprawach.
– Twarzy okrągłej pasują ostrzejsze kształty, w salonie poszukaj okularów kwadratowych z cienkimi oprawami.
– Twarz trójkątna? By nie powodować dysproporcji, unikaj oprawek z szerszą górą. W przypadku twarzy trójkątnej zaleca się oprawy z okrągłymi lub owalnymi , ale cienkimi oprawami.
Rada eksperta: Pani Ewa podkreśla, że o wiele lepiej jest, gdy okulary przeciwsłoneczne są większe niż okulary korekcyjne – większe tzn. posiadające większą soczewkę. Powinny sięgać aż do brwi a nawet je zasłaniać, tak żeby słońce nie miało możliwości wpadać górą tj. szczeliną między brwiami a okularami. Dla osób szczególnie wrażliwych na słońce dobrze sprawdzają się okulary z szerszym zausznikiem, który osłania przed słońcem wpadającym z boku.
Bardzo ważnym aspektem jest także stopień zaciemnienia okularów i kolor szkieł. Może Wam się wydawać, że kolor szkła to tylko kwestia estetyki, a okazuje się, że każdy z nich ma swoje zastosowanie. Najbardziej popularne kolory soczewek to: brązowe, szarozielone, szare i żółtopomarańczowe. I tak:
– Brązowy – najlepiej blokuje światło niebieskie i podbijają widziane kolory, dzięki temu nasze oczy odpoczywają.
– Szarozielony i szary jest idealny dla kierowców, bo dzięki nim łatwiej określić odległość między samochodami.
– Żółtopomarańczowy wyostrza kontrast barw przy niewielkim oświetleniu.
Rada eksperta: Okulary przeciwsłoneczne posiadają różny stopień zabarwienia szkieł, który oznaczany jest numerem kategorii. W naszej strefie klimatycznej, w sezonach o dużym nasłonecznieniu, warto wybrać szkła Kategorii 3, ponieważ przepuszczają one maksymalnie 18 procent światła. Będą idealne na plażę czy do samochodu, zabezpieczając nasze oczy przed podrażnieniem spowodowanym ostrym słońcem.
W sytuacji zmieniającego się natężenia światła najlepiej sprawdzą się szkła Kategorii 2, przepuszczające do 43 procent światła, a w pochmurny dzień, wybierzmy szkła Kategorii 1, przepuszczające do 80 procent promieni słonecznych.
Oznaczenia kategorii zabarwienia zwyczajowo znajdziemy na wewnętrznej stronie lewego zausznika okularów. Warto tam czasem spojrzeć, bo znajduje się tam wiele informacji dotyczących naszych okularów przeciwsłonecznych. Chociażby, czy posiadają one soczewkę polaryzacyjną, która jest najlepszą soczewką przeciwsłoneczną ucinającą wszystkie odblaski z powierzchni poziomych – na przykład kokpitu samochodu. Dlatego kierowcy wybierają ją najczęściej.
Wspomnę również ostatnią kategorię zabarwienia – Kategorię 4, czyli możliwie najciemniejsze okulary, przepuszczające maksymalnie 8 procent słońca. Sprawdzą się raczej w ekstremalnych warunkach nasłonecznienia, gdy na przykład wybieramy się na lodowiec. W Polsce rzadko używane, bo są stanowczo zbyt ciemne na np. prowadzenie auta.
Okulary będziesz nosić codziennie, dlatego nie śpiesz się z wyborem. Przymierzaj różne oprawy, zrób sobie w nich zdjęcie a jak nie jesteś pewna wyboru, daj sobie czas na przemyślenie. Przed pójściem do salonu zrób mały reserch zobacz co aktualnie jest modne, co Ci się podoba. Ja jeżeli planuje duży wydatek, czy jest to torebka, czy buty czy jak w tym przypadku okulary stawiam na klasykę, na rzeczy, które będą mi służyć latami i nadal będą w trendach.
Dlatego wolę wydać więcej pieniędzy i kupić okulary sygnowane przez światowe domy mody i cieszyć się przez długi czas wysoką jakością. Gdy mam ochotę zaszaleć i podążać za szalonymi trendami, kupuje okulary w sieciówkach, sprawdzając wcześniej czy mają odpowiedni filtr, zdaję sobie jednak sprawę, że to zakup na jeden sezon.
Rada eksperta: Pani Ewa namawia nas by nie wstydzić się zasięgnąć porady stylistów, który pracują w salonach optycznych. To oni mają najświeższe informacje o modzie okularowej i wiedzą co w najbliższym czasie będzie trendy.
Dla osób noszących okulary codziennie bardzo ważne jest mieć zaufany salon, który będzie służył pomocą, gdy coś z naszymi okularami się stanie. Jest to też kwestia zaufania, bo idąc do wybranego salonu wiem, że kupując towar dostanę odpowiednie certyfikaty. W sieciówce czy na bazarku niestety takiej obsługi nie dostaniemy. Jeżeli potrzebujemy tak jak ja okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych, to na miejscu zrobimy badanie, dobierzemy odpowiednie szkła i na końcu oprawki. Bardzo ważne jest, by optyk, nie tylko sprawdził nasz wzrok, ale by doradził nam, jakie szkła korekcyjne są dla nas najlepsze.
Rada eksperta: Zawsze należy pamiętać, że okulary to produkt medyczny, który nie tylko wspomaga dobre widzenie, ale również chroni przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego należy dbać o jego dobrą jakość. Tylko okulary z certyfikatem oryginalności i atestem potwierdzającym posiadanie filtrów UV zapewnią właściwą ochronę naszym oczom a zarazem zadbają o ich zdrowie na długie lata.
Stylizacja:
Okulary: Tom Ford – Klank Optyk
Kolczyki: Anka Krystyniak
Torebka: Zofia Chylak
Marynarka: Zara
Kombinezon: New Look